30. 7. 2008

Sdružení dárců krve

Vážení spoluobčané,

Dárcovství krve je nenahraditelné pro mnoho občanů. Každý občan v průměru za život dostane 4x transfúzi krve. Krev se používá při operacích, léčení zhoubných nádorů krve a pro výrobu léčiv na posílení obranyschopnosti těla atd.

V období let 2002-2006 ubylo z 360 000 aktivních dárců v ČR 83 279 dárců a přibylo 21 589 nových dárců krve. V současné době by bylo třeba získat 100-150 tisíc nových dárců krve.

Dárcovství krve je vysoce humánní. Dárci tak pomáhají všem kteří potřebují krev, plazmu nebo kostní dřeň. Sdružení dárců krve není nakloněno formě dárcovství za úplatu, ale je názoru, že by dárci měli být osvobozeni od některých poplatků ve zdravotnictví. Proto sdružení dárců krve jedná s poslanci různých politických stran z PČR o novele zákona ve zdravotnictví. Dle našeho názoru by měli být v tomto případě aktivní dárci osvobozeni od poplatků a pasivní dárci, kteří již dávat krev nemohou z věkových či zdravotních důvodů, již darovali krev nejméně 40x, rovněž osvobozeni.

Prosíme o zvážení Vaší možnosti stát se dárcem krve. Dárcovství krve je bezpříspěvkové, ale dárci mají například výhodu v tom, že jsou pod stálou kontrolou lékaře. Při jakékoliv odchylce jsou o svém zdravotním stavu okamžitě informováni. U každého odběru se provádí podrobné vyšetření krve - krevní obraz, HIV 1, HIV 2, žloutenka, jaterní testy, pohlavní choroby. Všechna tato vyšetření jsou provedena v rámci odběru a bezplatně.

Dárce krve má ze zákona nárok na pracovní volno po odběru. Může si odběr odečíst z daňového základu, 1 odběr - 2000,-Kč. Také pojišťovny poskytují svým pojištěnců - dárcům krve řadu výhod. Dárci před odběrem obdrží pečivo a čaj, dostatek tekutin je pro odběr velmi důležitý. Po odběru obdrží dárce krve poukázku v hodnotě 50,-Kč na občerstvení. Po předložení jízdenky se také proplácí jízdné. ČČK oceňuje dárce krve vyznamenáním. Při prvním odběru obdrží dárce Krůpěj krve, dále to jsou plakety profesora Janského. Za 10 odběrů je plaketa bronzová, za 20 odběrů stříbrná a 40 odběrů plakety zlatá. Předávání stříbrné a zlaté plakety je slavnostní. Zlaté plakety předávají primátoři nebo starostové měst a dárci obdrží finanční odměnu 3000,- Kč.


Sdružení dárců krve všem spoluobčanům přeje hodně zdraví s přáním, aby naši krev nikdy nepotřebovali. Předem děkujeme za vaši podporu.

Jaroslav Kotrman
Sdružení dárců krve
tel: 774 376 540