5. 5. 2014

O titul Vesnice roku 2014 soutěží 306 obcí

Celkem 306 obcí z celé České republiky se přihlásilo do jubilejního dvacátého ročníku soutěže Vesnice roku, který spolu s dalšími vyhlašovateli zahájila ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová 4. března na Dnu malých obcí v Praze.

Do konce měsíce dubna mohly obce podávat přihlášky do soutěže. Následující dva měsíce, květen a červen budou ve znamení hodnocení krajských kol, všech 306 obcí navštíví krajská hodnotitelská komise. Hodnoceny budou následující oblasti: koncepční dokumenty, společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci, péče o krajinu, připravované záměry a informační technologie.

Vítězná obec krajského kola postupuje do celostátního kola, které proběhne od 31. srpna do 6. září. Vítěze celostátního kola a nositele titulu Vesnice roku 2014 oznámí ministryně Věra Jourová 20. září 2014 v Luhačovicích na Mezinárodním festivalu dětských folklorních souborů "Písní a tancem".

Soutěž Vesnice roku se poprvé uskutečnila v roce 1995. Jejím vyhlašovatelem je Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Ministerstvo zemědělství, Spolek pro obnovu venkova ČR a Svaz měst a obcí ČR. Mezi spoluvyhlašovatele soutěže patří Kancelář prezidenta republiky, Ministerstvo kultury, Ministerstvo životního prostředí, Svaz knihovníků a informačních pracovníků, Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, Folklorní sdružení ČR, Sdružení místních samospráv ČR a jednotlivé kraje v případě krajských kol soutěže.

(zdroj: webové stránky MMR ČR)

V rámci Pardubického kraje bude s Pustou Kamenicí soutěžit o titul Vesnice roku 2014 dalších 15 obcí:

Z okresu Chrudim:

Bítovany, Hošťalovice, Vysočina

Z okresu Pardubice:

Borek, Břehy, Dříteč, Valy, Veliny, Veselí, Voleč

Z okresu Svitavy:

Biskupice, Osík, Pustá Kamenice

Z okresu Ústí nad Orlicí:

Lukavice, Oucmanice, Zářecká Lhota

Přesný termín návštěvy naší obce krajskou hodnotitelskou komisí zatím nevíme, ale lze předpokládat, že to bude v druhé polovině měsíce května 2014, jak tomu bylo v minulosti.

Za obec Jaroslav Sklenář

Odkaz: www.vesniceroku.cz/28-o-titul-vesnice-roku-2014-soutezi-306-obci/

Odkaz: Svitavský deník: svitavsky.denik.cz/zpravy_region/o-vesnici-roku-bojuji-tri-obce-z-okresu-20140520.html